Oldřichovice 630, 739 61 Třinec
(+420) 774 815 216
(+48) 796 416 340

Jak připravit Váše auto na zimu?

Servis Vaších automobilu všech značek!

Jak připravit Váše auto na zimu?

Nastal nejvyšší čas připravit vůz na zimní sezonu. Zimní údržba vozu by se neměla podcenit a kromě povinné výměny pneumatik by měla zahrnovat komplexní kontrolu celého auta. Základem jsou funkční světla, mlhovky, kontrola provozních kapalin, funkční stěrače a kvalitní zimní gumy. Vůz by se měl nechat před zimou kompletně prohlédnout v autoservisu, kde odborníci mimo jiné zkontrolují stav autobaterie, hladinu a kvalitu provozních kapalin.


1. POVINNOST PŘEZOUT NA ZIMNÍ PNEUMATIKY 2018

Zimní obutí je podle zákona povinné od 1. listopadu do 31. března. To ale platí pouze v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu nebo námraza. Povinnost zimních pneumatik platí rovněž v případech, že je možné sníh a námrazu předpokládat, nebo pokud to je ve vybraných úsecích přímo nařízeno značkou „Zimní výbava“.

Přezout na zimní pneumatiky se doporučuje, až když průměrná teplota vzduchu klesne na 7 °C. Při nižších teplotách nemají letní pneumatiky potřebnou přilnavost, což se projevuje na delší brzdné dráze. Zimní pneumatiky vykazují díky speciálnímu složení lepší přilnavost. Důležité je sledovat ojetí kol, minimální hloubka dezénu je zákonem stanovena na 4 mm.

Při výběru nových zimních pneumatik se doporučuje sledovat výsledky testů, které většinou pořádají autokluby a motoristické časopisy. Pokud si nebudete jistí… můžete zajísté obratit na nás.. rádi Vám poůžeme.

2. POUŽIJTE TEKUTÉ STĚRAČE A OŠETŘETE TĚSNĚNÍ

Jedna z nejdůležitějších věcí pro bezpečnou jízdu v zimě je výhled z auta. Námrazy a sněhu se dá snadněji zbavit, pokud se skla ošetří speciálními přípravky tzv. tekutými stěrači a přípravky proti mlžení. Námraza pak jde lehce oškrábat nebo se netvoří vůbec. Kapky za deště okamžitě stékají a okna se tolik nemlží. Výhodou tekutých stěračů je jejich nenáročnost, přípravek se jednou nanese a vydržet by měl minimálně po dobu jednoho roku. Podle zákona je navíc povinné odstranit z kapoty vozu sníh, námrazu případně led. Řidič nesmí řídit vůz, u kterého námraza či sníh brání ve výhledu dopředu, dozadu a do stran.

V rámci příprav na zimní sezónu se doporučuje ošetření veškerých gum a a těsnění kolem dveří, kufru a motoru silikonem ve spreji. Silikon stačí nastříkat a rozetřít hadříkem. Vyhnete se tak přimrznutí dveří. Na bezrámové dveře se hodí přípravky se suchým teflonem, který na povrchu nezanechá stopy.

3. ZKONTROLUJTE STĚRAČE A DOPLŇTE PROVOZNÍ KAPALINY

Stěrače musí k zajištění dobrého výhledu stírat, ne rozmazávat. Stav stíracích gumiček by měl být dobrý v každém ročním období, pokud jsou stírátka opotřebená, je nejvyšší čas stěrače vyměnit za nové. Rovněž je třeba doplnit nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů, v našich podmínkách je obvykle dostačující kapalina do -20 °C. V obchodních řetězcích se dají nemrznoucí směsi koupit poměrně levně, nevýhodou ale je, že některé z nich nemají příjemný odér a některé neprospívají laku. Výběr kapaliny by se z těchto důvodů měl dobře zvážit, kvalitní nemrznoucí směsí od ověřené značky není co zkazit. Určitě je dobré vozit pár litrů náhradní kapaliny na dolití s sebou.

4. VÝBAVA PRO ZIMNÍ OBDOBÍ

Povinnou výbavu vozu je potřeba doplnit dalšími důležitými komponenty jako je například smetáček k odstranění sněhu, škrabka na námrazu nebo rozmrazovač zámků. Ten by neměl zůstávat v autě, stejně jako kartička na asistenční službu, která by v případě zamrznutí zámků mohla také pomoci. Nezbytnou součástí zimní výbavy při cestě do horských oblastí jsou sněhové řetězy.

Dále se hodí malá polní lopatka, případně nějaká pevná podložka, která pomůže při zapadnutí do závěje. Někteří řidiči s sebou pro tuto situaci vozí malé umělohmotné mřížky, které se používají při malování na vymačkání přebytečné vody z válečku, nebo nařezané kusy koberce. A pro všechny případy je dobré ve výbavě startovací kabely. V testech dopadly velmi dobře startovací kabely Sheron 600A.

5. PŘED ZIMOU DO SERVISU

Na zimu je zapotřebí připravit celé auto. V autoservisu v rámci zimní servisní prohlídky zkontrolují stav baterie, seřízení světel, topení, klimatizaci, brzdové soustavy a kontrolu celého podvozku. Také zjistí stav nemrznoucí směsi v chladící soustavě a dalších provozních kapalin.

6. OCHRANA LAKU

Náležitá péče by se měla věnovat i laku. Podstatné je auto důkladně umýt a navoskovat. Na zimu je vhodné zvolit vosk syntetický. Zajistí lesk a ochrání před nežádoucími účinky soli ze silnice. Auto se a pak také méně špiní a snadněji umývá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *